Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu, Tıptaki ismiyle halitosis geçmişten günümüze insanların sosyal ve psikolojik sorunlar yaşamına neden olmuştur. Evliliklerin dahi olumsuz etkilenmesinin gerekçesi olarak kabul edilebilir. Günlük yaşamda ve iş hayatında kişi öz güven problemi yaşar ve bu sorun mesleki başarının önüne geçer. Ağız kokusu problemiyle karşı karşıya kalan kişi bu probleminin farkına vardığında kabullenme konusunda ve çevresel dışlanma konusunda psikolojik sorunlar yaşar. Hastalık olarak görülmez. Bir diğer hastalığın habercisi olarak kabul edilir. Ağız kokusu fizyolojik ve patolojik olmak üzere iki gruba ayırmak mümkündür.

Patolojik Ağız Kokusu: Ağız kokusunun farkındalığı kişinin kendisi, çevresindekilerin uyarısı ya da doktorun uyarısı ile mümkün olabilir. Hasta diş hekimine bu şikayetle başvurduğunda ilk adım atılmış olur. Bu tip ağız kokusunun sebepleri arasında:

 • Şeker Hastalarında (aseton kokusuna benzer),
 • Karaciğer yetmezliği yaşayan hastalarda,
 • Kronik böbrek yetmezliği hastalarında (balık kokusuna benzer),
 • Akciğer ve sinüs kökenli enfeksiyonlarda,
 • Metabolizmanın çalışmasından kaynaklı bozukluklar,
 • Diyet, oruç tutmak, açlık ve ağız kuruluğu (Sıvı gıda tüketiminin azalmasıyla vücudumuzdaki yağ ve protein çözünmesi kötü ağız kokusuna yol açar)

 • Fizyolojik Ağız Kokusu: Herhangi bir ağız ve diş problemi yaşamayan kişilerde sabahları uyandığında ağız kokusu sorunuyla karşılaşmaktadır. Bu duruma sindirim kanalında toplanan gazlar ve dilde üreyen bakteriler yol açmaktadır. Dili fırçalamak, gargara yapmak ve sakız çiğnemek bu problemin geçici çözümleri arasında olabilir. Ayrıca yemek yedikten sonra nefeste fark edilen kötü koku fizyolojiktir. Sarımsak ya da soğan tüketen kişinin nefesinin kokması hastalık sebebi değildir.

  Ağız Boşluğundan Kaynaklanan (Halitosis) Ağız Kokusu

  Ağız kokusunun nedenlerinin %87'si ağız boşluğundan kaynaklanır. Bunun dışındaki nedenler arasında ise %51 dil, %17 diş eti enfeksiyonu, %15 diş eti çekilmesi kalan %17 ise diğer nedenler sebep olur. İlk muayenede tanı koymak mümkündür. Geç kalınmadığı takdirde kolay tedavi edilebilir. Problemin fark edilmesinin ardından doktora müracaat konusunda gecikmemek kolayca çözüme ulaşmayı sağlar. Aksi takdirde daha büyük problemlerle karşılaşmak kaçınılmazdır.

  Ağız Boşluğu Kökenli Ağız Kokusunun Tedavisinde Yapılması Gerekenler
  • Dişlerin ve diş etlerinin bakımı oldukça önemli bir etkendir. Diş çürüğü ve diş eti iltihapları ağızda kötü kokulara sebep olur. Bu nedenle ağız ve diş bakımını günlük yapmamızın yanı sıra rutin doktor kontrollerini aksatmamak gerekir. Doktor tavsiyelerini dinleyip ağız ve diş sağlığının bakımına önem verilmelidir.
  • Sakız çiğnemek tükürük salgısını arttırır. Tükürük ağız kokusu mücadelesinde en güçlü ve en doğal silahımızdır. Dişlerin arasında kalan gıda parçalarının yerinden çıkmasını sağlar. İçinde bakteri öldürücü antibiyotikler bulunmaktadır. Sabahları ağız kokusu probleminin yaşanmasının en önemli etkeni ağız kuruluğudur. Tükürük salgısı gece uyurken yavaşladığı için ağız içinde kalan yemek artıkları gece boyu bakteri üretmektedir. Bu nedenle sabahları ağız kokusu yaşamak kaçınılmazdır. Sakız çiğneyerek ağız kokusunun önüne geçilebilir.
  • Diş protezlerine ve köprülerin bakımını aksatmamak temizliğini özenle yapmak gerekir. Biriken yemek artıklarının yol açacağı ağız kokusu kaçınılmazdır. Diş hekimi kontrollerinin zamanında yapılması ve değiştirilmesi gereken protezlerin zaman kaybetmeden yapılması önemlidir. Ayrıca tam olmayan dişlerin eksikliğinin giderilmesi konusunda hassasiyet göstermek gerekir.
  • Su tüketimini arttırmak bilinen diğer faydalarının yanı sıra ağız kokusuna da faydası vardır. Ağızda bakteri birikmesine bol su tüketimi ile engel olmak mümkündür.
  • Tarçın ve karanfil tüketimi ağız içi yaralarının iyileşmesini hızlandırır. En iyi ağız bakım ürünüdür denilebilir. Gün içinde emilebilir ya da içeceklerin içine atılarak tüketimi mümkündür. Tarçınlı sakızlar da ağız kokusunu önleme konusunda fayda gösterecektir. Aynı zamanda kahve taneleri çiğnemek, limon ve portakal kabuğunun suyu da doğal çözümler arasında yer alır.
  • Diş ipi kullanımı fırçalama sonrasında kalan gıda parçalarını temizlemek için oldukça önemlidir. Ülkemizde kullanımı çok yaygın değildir. Ancak ağız temizliği konusunda önemli bir yere sahiptir.
  • Burun tıkanıklığı da ağız kokusunun bir etkenidir. Ağızdan nefes alındığında ağız kurumasına ve bu durum da ağız kokusuna davetiye çıkaracaktır.
  • Sigara ve alkol kullanımı ağız kuruluğuna neden olmasının yanı sıra çeşitli diş eti hastalıklarının da sebebidir. Ağız kokusundan korunmak için sigara ve alkol tüketimini bırakmak gerekebilir.
  • Besinleri iyice çiğneyerek tükürük salgısının artmasına ve yutkunma sırasında ağızda yemek parçası kalmamasını sağlar. Bolca çiğnemek dişlerin arasında biriken gıda artıklarının yerinden koparak mideye inmesine yardım eder.
  • Şeker tüketiminin azaltmak gerekir. Un, şeker ve tatlandırılmış hazır yemekler ağızda bakteri artmasının en önemli sebebidir. Günlük hayatta fazla tüketilen bu tip gıdalar diş çürümelerine neden olur. Ağız sağlığının ciddi oranda bozulmasına etkendir.
  Ağız kokusu yaşayan hastaların yanı sıra ağız kokusu korkusu yaşayan hastalar da diş hekimlerine bu şikayetle başvurmaktadırlar. Halit-fobi problemi olarak adlandırılan bu durumdaki hastalar psikiyatri kliniğine yönlendirilmektedir.

  Ağız Kokusunun Ölçüm Cihazı

  Ağız kokusunun tespiti için ölçüm yapan cihaza halitometre adı verilir. Sadece ağız kokusunun miktarını ölçer ve kokunun nereden geldiğini işaret etmez. Bir kez ölçümle tanı konamaz. Cihazın yeterince kaliteli olması önemlidir. Tedavinin gidişatı hakkında yol göstericidir.

  Ağız Kokusu (Halitosis) Hakkında Bilmediklerimiz

 • Birçok insan ağız kokusuyla ilgili problemler yaşamaktadır. Her 4 insandan 3'ü bu sorunla mücadele etmektedir.
 • Ağız kokusu sadece ağız bakımı yapmayan kişilerde görülmez. Farklı nedenlerden kaynaklanan ağız kokusu problemi yaşıyor olabilir.
 • Ağız kokusu problemi yaşayan bir çok insan bunun farkında değildir.
 • Piyasada bulunan gargaraların %95'inde alkol bulunmaktadır. Bu durum ağız kokusuna sebep olmaktadır.
 • İçinde bazik madde barındıran diş macunları ve sakızlar da ağız kokusunu arttırmaktadır.
 • Ağız kokusunu önlemede diş fırçalamanın rolü %33'tür. Beraberinde dili fırçalamak ise %42-88 oranında ağız kokusunu engellemektedir.
 • Dilin arka kısmındaki alanda tükürük birikmesi nedeniyle bakteri artışı olmaktadır. Bu durum da ağız kokusunun bir başka nedenidir.
 • Son Güncelleme : 06.04.2021 15:52:20
  Ağız Kokusu ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

  Ağız Kokusu Yorumları

  şifre Kırmızı sayı

  0 Yorum Yapılmış "Ağız Kokusu"

  Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
  Mideden Gelen Ağız Kokusu Nasıl Giderilir
  Mideden Gelen Ağız Kokusu Nasıl Giderilir
   Mideden Gelen Ağız Kokusu Nasıl Giderilir, mideden kaynaklı ağız kokusunun çok önemsenmesi gerekir. hatta bu sorun bazı hastalıkların habercisi dahi olabilmektedir. Bu sebeple mideden kaynaklanan ağız kokusuna önem vermek gerekiyor. Mide ve ağı...
  Ağız Tadı Bozukluğu
  Ağız Tadı Bozukluğu
  Ağzı tadı bozukluğu, insanların yedikleri yiyeceklerin tadını tam olarak alamama ya da daha önceden yediği bir yiyeceğin tadının bozulduğunu hissetmelerine neden olan bir rahatsızlık olmaktadır. Birçok nedeni bulunmaktadır. Sıklıkla sigara içen insan...
  Ağızdan Acı Su Gelmesi
  Ağızdan Acı Su Gelmesi
  Ağızdan acı su gelmesi, bazı zamanlarda insanların midesinden ağzına acı bir su gelir. Bu suyu tekrar yuttuklarında boğazlarında yanar. Sık sık bu acı su insanların ağzına gelir. Hatta uyudukları zaman da bazen ağza acı su gelmesi nedeyle uyandıkları...
  Ağız Sulanması
  Ağız Sulanması
  Ağız Sulanması, iki çeşit olarak ortaya çıkmaktadır. bunlardan en fazla görüleni psikolojik olarak ortaya çıkan, yani limon gördüğünüzde veya ekşi erikten bahsedildiğinde hemen her insanın ağzının sulanması gibi veya çok sevdiğiniz bir yiyecek aklını...
  Ağızda Şeker Tadı
  Ağızda Şeker Tadı
  Ağızda şeker tadı, ayrıca dysgeusia adı verilen bir sorundur. Bu durum ayrıca kişide iştah kaybına da neden olmaktadır. Bu sorundan kaynaklı olarak kişi yediği yiyeceklerden zevk ve tat alamaz hale gelir. Ağızda şeker tadı gelmesi hissi, ağızdan alın...
  Ağızdan Burundan Kan Gelmesi
  Ağızdan Burundan Kan Gelmesi
  Ağızdan burundan kan gelmesi, durumunda hemen müdahale edilmesinde yarar vardır. Bunun sebebi önemli bir sağlık sorunu olabilir, acilen müdahaleyi gerektirebilir. Bu yüzden ağızdan burundan kan gelmesi mutlaka ciddiye alınmalıdır. Burun kanamasıyla b...
  Ağızda Tuz Tadı Neden Olur
  Ağızda Tuz Tadı Neden Olur
  Ağızda tuz tadı neden olur, Ağzımızda genelikle anlamsız bir tuz tadı hissederiz sürekli yediğimiz yemekler bile yavan tatsız tuzsuz gelir yediğimiz yemeğin lezzetini bile anlayamayız yemek adeta bizim için işkenceye döner bunun nedeni bir çok neden ...
  Ağız Akıntısı
  Ağız Akıntısı
  Ağız akıntısı, bu sorun ağızdan salya akıntısının olması, ağız dışına istem dışı tükürüğün akması şeklinde tanımlanır. Bu ağız çevresindeki kasların zayıflamış olmasından ya da gelişimlerinin yetersiz olmasından yaşanır. Tükürük salgısı tükürük bezle...
  Ağız Yanması
  Ağız Yanması
  Ağız yanması, yüzle ilgili ağrının sınıflandırmasına göre, tıbbi ya da dişlerle ilgili olmayan ağız içinin yanması olarak adlandırılır. Bu bazen ağız içinde değişiklik olmadan sürekli ağzın yanması ya da buna benzer ağrı olarak tanımlanır. Bu sendrom...
  Gece Ağızdan Su Gelmesi
  Gece Ağızdan Su Gelmesi
  Gece Ağızdan Su Gelmesi, Genellikle birçok kişinin şikayet ettiği ve rahatsızlık duyduğu bir olaydır. Gece yatarken uyku sırasında ağızdan su gelmesi veya ağız akması insanların rahatsızlık duymalarına sebebiyet vermektedir. Çocuk yaşlardan ileri yaş...
  Ağız Kokusu İçin Dua
  Ağız Kokusu İçin Dua
  Ağız kokusu için dua; Ağız kokusuna neden olabilecek durumlar aft (Ağız ülseri) genelikle dilin üzerinde damakta ve yanakların iç kısmında görülür. Aft kırmızılık ve beyaz kabarcıkla başlar ve acı verir. Bazen protez dişler aft ta neden olur yada kiş...
  Ağızdan Kan Gelmesi
  Ağızdan Kan Gelmesi
  Ağızdan kan gelmesi; ağız yolu ile olan kanama mide, yemek borusu ya da on iki parmak bağırsağından kaynaklanmaktadır. Ülserler, ağır gastrit, enfeksiyon ve sindirim sisteminde bulunan tümörler de ağızdan kan gelmesine sebep olabilmektedir. Ağız vücu...

   

  Mideden Gelen Ağız Kokusu Nasıl Giderilir
  Ağız Tadı Bozukluğu
  Ağızdan Acı Su Gelmesi
  Ağız Sulanması
  Ağızda Şeker Tadı
  Ağızdan Burundan Kan Gelmesi
  Ağızda Tuz Tadı Neden Olur
  Ağız Akıntısı
  Ağız Yanması
  Gece Ağızdan Su Gelmesi
  Ağız Kokusu İçin Dua
  Ağızdan Kan Gelmesi
  Gastrit Ağız Kokusu Yaparmı
  Ağızdan Salya Akması
  Ağız Ve Diş Sağlığı Bölümü
  Ağız Maskesi
  Ağız Kokusu İlaçları
  Ağız Suyu
  Ağız Mantarı
  Ağız Kuruluğu Ve Halsizlik
  Ağız İçi Epitel Hücresi
  Ağızda Aft
  Sinüzit Ağız Kokusu Yaparmı
  Hamilelikte Ağız Kokusu
  Ağız Gargarası
  Mideden Gelen Ağız Kokusu
  Ağız Kokusu Nasıl Anlaşılır
  Ağız Ülseri
  Rahim Ağzı İltihabı
  Ağız Anatomisi
  Popüler İçerik
  Gastrit Ağız Kokusu Yaparmı
  Gastrit Ağız Kokusu Yaparmı
  Gastrit ağız kokusu yapar mı, gastrit Helicobacter pylori adındaki bakterinin neden olduğu hastalıklardan birisidir. Bu bakteri mide ve bağırsak ülser...
  Ağızdan Salya Akması
  Ağızdan Salya Akması
  Ağızdan salya akması, problemi çocuklarda dahil olmak üzere yetişkin insanlarda da görülebilen bir sağlık problemidir. Bu problemin kesin olarak ne tü...
  Ağız Ve Diş Sağlığı Bölümü
  Ağız Ve Diş Sağlığı Bölümü
  Ağız ve diş sağlığı bölümü: diş hekimlerinin laboratuvar işlemlerini yapabilecek insanların okuduğu bir bölüm olmaktadır. Hastanın kaybetmiş olduğu di...
  Ağız Maskesi
  Ağız Maskesi
  Ağız maskesi, insanlar arasında birbirilerine bulaşacak olan enfeksiyonlar ya da virüsler en çok ağız yoluyla bulaşmaktadır. Özellikle grip salgını ol...
  Ağız Kokusu İlaçları
  Ağız Kokusu İlaçları
  Ağız kokusu ilaçları, ağız kokusunun birden fazla nedeni olacağından, ağız kokusunun neden kaynaklandığını anlamak gerekmektedir. Özellikle insanların...
  Ağız Suyu
  Ağız Suyu
  Ağız Suyu son dönemde piyasaya sürülen ve insanlar tarafından kullanılmaya başlayan ürünlerin genel adı olan ağız suyu ağız bakım suyu olarakta anılma...
  Ağız Mantarı
  Ağız Mantarı
  Ağız mantarı, ağız ve çevresinde oluşan bir küf mantarının neden olduğu bir mantar enfeksiyonuna verilen addır. Ağızda oluşan bu tür mantarların tipik...
  Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
  Mideden Gelen Ağız Kokusu Nasıl Giderilir
  Ağız Tadı Bozukluğu
  Ağızdan Acı Su Gelmesi
  Ağız Sulanması
  Ağızda Şeker Tadı
  Ağzımdaki Acı Su Var Hiç Gitmiyor Ne Yapmam Lazım
  Gece Uyandığımda Ağzımdan Acı Su Gelmesi
  Hakkımızda
  Tıbbi Sorumluluk Reddi
  Gizlilik Politikası
  Çerez (Cookie) Politikası
  Güvenlik Politikası
  Bizimle İletişime Geçin
  Forumlar
  Site Haritası
  Feed
  Son Forum Konuları
  Ağzımdaki Acı Su Var Hiç Gitmiyor Ne Yapmam Lazım
  Gece Uyandığımda Ağzımdan Acı Su Gelmesi
  Yardım Sayfaları
  Hakkımızda
  Tıbbi Sorumluluk Reddi
  Gizlilik Politikası
  Çerez (Cookie) Politikası
  Güvenlik Politikası
  Bizimle İletişime Geçin
  Forumlar
  Site Haritası
  Feed
  Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
  Ağustos - 2022