Ağız Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?
22 Haziran 2024

Ağız Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ağız Estetiği

Ağız estetiği, genellikle ortognatik cerrahi olarak adlandırılmaktadır. Bu prosedür, alt çene ucunun büyütülmesi veya küçültülmesi gibi çeşitli düzeltmeleri içerir. Alt çene ucu küçük ya da geride olan kişilerde, alt çene kemiği kesilerek daha önde olacak bir pozisyona getirilir. Çene kemiği kesilmeden de bir çene protezi kullanılarak benzer sonuçlar elde edilebilir. Bunun dışında, alt çene ucunun küçültülmesi işlemi, alt çene ucu aşırı çıkıntılı ise çenenin ön kısmı törpülenerek ya da çene kemiği kesilerek geriye doğru çekilerek gerçekleştirilir. Çene ve dişlerin kapanışıyla ilgili bozukluklar ise ortognatik cerrahi ile düzeltilir. Bu amaçla, alt çene, üst çene veya her ikisi de birlikte kesilerek doğru bir şekil verilebilir.

Ortognatik Cerrahi Nedir?

Ortognatik cerrahi, çene ve yüz yapısında bulunan bozuklukları düzeltmek, alt çene ve üst çene dişlerinin uygun kapanma ilişkisini sağlamak ve yüz estetiğini iyileştirmek için cerrahi girişimleri içerir. Ortognatik cerrahi sonrasında çenelerin uygun pozisyona getirilmesi ile sağlıklı bir çiğneme fonksiyonu sağlanabilir. Bu yaklaşım, fonksiyonel olduğu kadar yüz estetiğinin sağlanmasında da son derece önemli ve gereklidir.

Ortognatik cerrahi, diş hekimliği ve Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir. Ortodonti, diş hekimliğinin diş dizilim bozuklukları ile ilgilenen ana bilim dalıdır. Halk arasında dişlere tel takılması olarak bilinen yaygın uygulama, sanıldığından çok daha zor ve karmaşıktır. Kompleks planlamalar ve ciddi tecrübe gerektirir. Ortodontist, çene kemiğinde ve yüz kemiğinde belirgin bir sorun olmayan, sadece diş ile ilgili problemlerde tek başına hareket ederek aylar boyunca süren dizilim ve açı düzeltme işlemi gerçekleştirir. Dişlerin sağlıklı bir anatomik düzene kavuşturulması, hasta için aynı zamanda önemli bir estetik kazanç sağlar.

Çene ve Diş Bozuklukları

Çok daha zor olan hasta grubu ise kemik yapı anormallikleri ile diş dizilim bozukluklarının birlikte olduğu gruptur. Bu grupta olan hastalarda, sefalometrik analiz yapılarak kemiklerde bulunan problemler tespit edilir ve bir kemik düzeltme operasyonu planlanır. Bu analizle yüz kemiklerinin açıları, birbiri ile olan ilişkileri ve pozisyonları tüm ayrıntıları ile ortaya çıkar. Ortodontist ve Plastik Cerrah birlikte hareket ederek hasta için bir tedavi planı oluştururlar. Daha sonrasında, aylarca sürecek olan diş düzenleme çalışmaları gerçekleştirilir. Sonrasında ise kemiklere şekil vermek için ortognatik cerrahi uygulanır. Bu aşamada gerekli kemikler hareketlendirilir ve fonksiyon ile görüntüyü düzeltecek şekilde anatomi yeniden oluşturulur.

Normal Çene ve Diş İlişkisi

Normal bir çene yapısında, üst kesici dişler, alt kesici dişlerin birkaç milimetre önünde ve onları hafif bir şekilde örter durumdadır. Bu ilişkinin bozulduğu başlıca klinik durumlar şunlardır:

  • Alt çenenin ileride olması (prognatizm)
  • Üst çenenin ileride olması (retrognatizm)
  • Çenelerin birinin yana kayması (laterognatizm)
  • Dişlerin birbirine değmeyecek şekilde yer alması (açık ısırma deformitesi)

Alt çene ucu deformitesi, çenenin ileride ya da geride olması, küçük veya büyük olması ya da çenenin asimetrik olması şeklinde özetlenebilir. Diş dizilimi normal olduğu halde sadece çene ucu deformiteleri de görülebilir. Göz çevresinin bozuk olması ve elmacık kemiklerinin bozuk olması da olaya eşlik edebilir. Bu gibi durumlarda, çene kemikleri ile üst yüz bölgesinde bulunan kemiklerin de şekillenmesi için plan yapılmalıdır.

Estetik ve Fonksiyonel Denge

Plastik cerraha yüz estetiği yaptırma kaygılarıyla başvuran birçok hasta, gerçek deformitenin ne olduğunu ayırt edemeyebilir. Örneğin, burun büyüklüğünden şikayetçi olan bir hastanın gerçek sorunu burun büyüklüğü değil, çenenin küçük olması olabilir. Bu durumda, burunu küçültmek yerine çeneyi büyütmek çok daha iyi bir estetik sonuç ortaya çıkarabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Ağızda Aft Neden Çıkar?

Ağızda Aft Neden Çıkar?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ağız Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağız Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağız Nedir?

Ağız Nedir?

Ağız Kuruluğu ve Halsizlik

Ağız Kuruluğu ve Halsizlik

Rahim Ağzı Siğilleri Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı Siğilleri Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ağız Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ağız Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ağız Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ağız Tadı Bozukluğu

Ağız Tadı Bozukluğu

Güncel

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız Kanseri Belirtileri

Ağız Kanseri Belirtileri

Gece Ağızdan Su Gelmesi

Gece Ağızdan Su Gelmesi

Ağızda Tuz Tadı Neden Olur?

Ağızda Tuz Tadı Neden Olur?